Môžeme Vám poradiť?
Môžeme Vám poradiť?
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Váš e-mail: *

Vaša otázka: *

 
 

Horská cyklistika

Bicykel je tak úžasný fenomén, že napríklad v Kodani- „meste bicyklov“, 36% ľudí denne dochádza do práce na bicykli a len 27% pracujúcich prichádza autom. V Bogote sú každú nedeľu uzavreté cesty pre motorové vozidlá a práve vtedy žezlo preberajú bicyklisti. Každá nedeľa je slávnosťou a je spojená s hudbou a skupinovým cvičením v parkoch.

Dnes sa bližšie pozrieme na horskú cyklistiku, ktorej vznik sa datuje od 70tych rokov minulého storočia a miestom jej vzniku bola Kalifornia. Je to zábavný, avšak náročný šport, ktorý si vyžaduje fyzickú silu a výdrž. Máme na mysli predovšetkým náročné podmienky, ostré zákruty, strmé skoky a zložitý terén. Keďže sa horskej cyklistike venuje čoraz viac obyvateľstva Slovenska, predstavíme Vám ju v nasledujúcich riadkoch. Ak sa chystáte na výlet na horskom bicykli, trebárs i v okolí Terchovej, určite čítajte ďalej.

Slovensko a okolie
V rámci Slovenska sú najobľúbenejšie horské cyklotrasy známe ako Okruh okolo Poľany a Cyklomagistrála Slovenský kras. Atraktívne tiež sú Vysoké Tatry, ktoré ponúkajú náročné trasy pozdĺž horských potôčikov a skalnatých kaňonov. Na Slovensku sa takisto konajú cyklomaratóny ako napríklad: Svätojurský, Oravský, Košický, Kráľovský, Šarišský, Súľovský alebo Piešťanský. Ak sa spýtate cyklistu, ktorý sa venuje horskej cyklistike na obľúbenú destináciu, určite prvou nebude Poľsko. Hoci nie je tak preslávené horskou cyklistikou ako napríklad Taliansko, napriek tomu má aj táto krajina cyklistom čo ponúknuť: Sudetské Vrchy, Poľské Tatry a Beskydy patria k tým najznámejším. V susedných Čechách patria medzi najobľúbenejšie trasy: Mikroregión Toulovcovy Maštale, Kokorinsko a Beskydy.

Druhy horskej cyklistiky
Pojem horský bicykel je obsiahly, keďže horskú cyklistiku môžeme rozdeliť na nasledujúce podkategórie: XC­- cross country, DH- downhill, 4X- fourcross, BMX-bmx, MX-maratón, TRIAL a FR-freeride. Bližšie Vám predstavíme dva z nich.

Downhill patrí medzi adrenalínové športy a právom mu patrí označenie „kráľovská disciplína“ cyklistiky. Je preň charakteristický meniaci sa terén- kamene, blato, či tráva a dosahuje sa pri ňom rýchlosť až 90km/h. Čo sa týka pretekov, najznámejší je každoročný Slovenský pohár v zjazde, na ktorom sa zúčastňujú i pretekári zo zahraničia. Je zložený zo 6 kôl. Ešte spomenieme Cross Country, čo je vytrvalostný šport, ktorý sa uskutočňuje v prírodnom teréne a dĺžka trate je približne 20 až 40km. Zaujímavosťou je, že preteky musia súťažiaci dokončiť bez akejkoľvek pomoci od druhých.

I v okolí Terchovej nájdete horské cyklotrasy, ktoré stoja za to, aby ste ich zdolali a spoznali krásy Malofatranskej prírody.

Pridané: 18.3.2011

Všetky príspevky na blogu >

© 2019 Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha ***, Terchová.     Tvorba webstránok: Intensic
farmacias de guardia en la linea http://genericpillsrxpharmacy.com