Môžeme Vám poradiť?
Môžeme Vám poradiť?
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Váš e-mail: *

Vaša otázka: *

 
 

Príprava na jazdu a prvá pomoc pri nehode na horskom bicykli

Pred jazdou...
Uvedomte si, že príliš ťažký náklad vás spomalí a to až o 15km/h. Takisto trasa so strmými kopcami- približne 20km denne. Preto si pred túrou podrobne preštudujte mapu, prípadne zadovážte ručný GPS navigátor a zistite si nadmorskú výšku miest, kam sa chystáte- stúpanie i výškové rozdiely. Pravidlom je, aby ste na každých 100m nadmorskej výšky, ktorú stúpaním dosahujete, mali 15 minút času. Sledujte si rýchlosť a udržujte ju na takej úrovni, aby ste ju mohli prispôsobiť akýmkoľvek nepredvídateľným prekážkam alebo zmenám na trase. Ak sa chystáte do neznámeho terénu, jazdite pomalšie ako v známom teréne. Majiteľ chát v Terchovej Vám veľmi rád poskytne informácie o teréne Vašej trasy, keďže sa aktívne venuje horskej cyklistike a terén dobre pozná. 

Pred prudkým zjazdom si vždy premyslite aké dôsledky by mohol mať náraz bicykla, či pád. Niektoré miesta môžu vyzerať jednoducho, no môžu spôsobiť vážne komplikácie. Ak trpíte pri cyklistike kŕčmi, netreba zabudnúť na Penco AC Soľ, ktorá má protikŕčové účinky keďže obsahuje 9 druhov minerálnych solí. Použiť tiež môžete horčíkovú tabletku. Pomôcť môže i kuchynská soľ rozpustená vo vode. Na cyklotúru si pripravte zásoby potravín, ktoré sú bohaté na uhľohydráty a tekutiny- športové nápoje, banány, energetické tyčinky. Veľmi dôležité sú tiež nízkotučné ochutené mlieka alebo ryža, keďže sú zdrojom bielkovín a uhľohydrátov. Okrem prestávok na odpočinok si naplánujte i prestávky na občerstvenie.

Nehody pri horskej cyklistike a ako poskytnúť prvú pomoc...

Tržné rany
Pri takomto type poranenia je potrebné ranu dôkladne vyčistiť- napríklad čistou vodou z fľaše, aby sa odplavili akékoľvek nečistoty. Je dôležité, aby ste sa jej nedotýkali a použili sterilnú, suchú látku, napríklad gázu. Pri ranách, ktoré krvácajú je nutné krv zastaviť. Niekedy na to postačí pritlačenie látky priamo na ranu. Ak je krvácanie intenzívnejšie, snažte sa ranu zdvihnúť nad srdce, aby sa vytekanie krv spomalilo. Takisto stlačte tepnu v bode blízko rany.

Zlomená kľúčna kosť
Je to bežná nehoda, ktorá sa vyskytuje pri jazde na horskom bicykli. Zapamätajte si, že treba vytvoriť slučku z trička, aby ste zaistili rameno na strane, kde je zlomená kľúčna kosť. To by malo byť v 90 stupňovom uhle.

Zlomený prst, ruka, zápästie alebo , noha
Pri zlomenom prste platí pravidlo, že ho treba dať do dlahy a priviazať k druhému prstu. Pri zlomenej ruke, zápästí alebo nohe použite dlahu, ktorá pokryje oblasť zlomeniny zvrchu i zospodu. Dlahu môžete vytvoriť z konárika stromu, z pumpy na bicykel alebo paličky. Ak je zlomená vyššia časť ruky, je nutné pripraviť slučku okolo krku, ktorá drží ruku pri zápästí.

Ak budete poznať najzákladnejšie kroky prvej pomoci a tiež zásady ako sa pripraviť na výlet horským bicyklom, znížite tak riziko problémov, ktoré by sa mohli vyskytnúť. Prajeme Vám pekný zážitok a veľa odjazdených kilometrov bez nehôd.

Pridané: 28.2.2011

Všetky príspevky na blogu >

© 2019 Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha ***, Terchová.     Tvorba webstránok: Intensic
farmacias de guardia en la linea http://genericpillsrxpharmacy.com