Môžeme Vám poradiť?
Môžeme Vám poradiť?
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Váš e-mail: *

Vaša otázka: *

 
 

Sauna - relax a zdravie

Poznáte ten úžasný pocit, keď vyjdete do mrazivého počasia po chvíľach strávených v saune? Ak nie, nechajte sa zlákať našou ponukou wellness centra na chate Ilčík, v ktorom sa nachádza i fínska sauna. Práve Fíni praktizujú v saune rôzne zvyky. Jedným z nich je napríklad, že sa pomocou brezových konárov, ktoré navlhčia, bijú - udierajú po tele. Cieľom je, aby sa ešte viac otvorili póry na pokožke. Možno sa Vám to zdá zvláštne, ale skutočne to podporuje a zlepšuje celkový zážitok zo sauny.

Spomeňme aj perličku - jedným z najväčších prekvapení, ktoré čakajú na novo saunujúcich návštevníkov vo Fínsku, je žena - umývačka. Jej úlohou je pomocou mydla a kefy umyť telo človeka, ktorý príde do sauny. Nie je to pravidlom, no ešte aj dnes je tento zvyk pomerne zachovávaný. V minulosti sa sauny vo Fínsku využívali tiež na pôrody, pretože boli čisté a bol v nich ľahký prístup k horúcej vode. Samozrejme, že počas samotného pôrodu nebola sauna vykurovaná. Takisto sa využívala na kúpanie a umývanie a bola pre nich takmer posvätným miestom.

V súčasnosti je sauna súčasťou takmer každého domu vo Fínsku a jej steny sú najkvalitnejšie z borovicového dreva. To je jediným prírodným materiálom, ktorý nie je príliš horúci na dotyk pri vysokých teplotách.

Neexistuje však jediný správny návod ako sa saunovať. Ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel, sami prídete na to, čo je pre Vás najlepšie.

Všeobecne platí, že:

  • Na začiatok sa treba osprchovať, aby sa telo zbavilo nečistôt a sauna ostala čistá.
  • Na vyššie umiestnených lavičkách v saune je najvyššia teplota a na nižších nie je taká intenzívna. Ak Vám viac vyhovuje nižšia teplota, pokojne sa tam usaďte.
  • Ak už sedíte, uvoľnite sa a nechajte horúčavu pôsobiť na Vaše telo. Pokojne dýchajte. Ak chcete teplotu v saune zvýšiť, môžete poliať kamene vodou
  • Čas, ktorý strávite v saune závisí od vašich skúseností. Ak ste v saune prvýkrát, pokojne stačí päť minút. Ak sa cítite slabý, točí sa vám hlava alebo vám je nevoľno, niet dôvodu na ostych a okamžite saunu opustite.
  • Po Vami určenom čase sa môžete ísť osprchovať, ponoriť do bazéna so studenou vodou, jednoducho ochladiť sa. Veľmi dôležité je, aby ste si doplnili tekutiny, preto sa napite vody a keď sa schladíte, môžete opäť vojsť do sauny. Ľudia, ktorí sa saunujú pravidelne, z nej zvyčajne vyjdú tri až štyrikrát, no ak ste v nej prvýkrát, pokojne vám stačí zmenšiť toto číslo na polovicu.
  • Keď vyjdete zo sauny poslednýkrát, treba sa osprchovať, umyť a zvlhčiť pokožku telovým krémom, aby nebola suchá.

Sauna je dnes dôležitou súčasťou zdravého štýlu mnohých ľudí. Po lyžovačke, či práci alebo len miesto na relax a uvoľnenie. Aj to sú dôvody, prečo je taká obľúbená. Ak ste ešte neprepadli jej čaru, môžete tak urobiť práve u nás.

Ilustračné foto - Flickr.com

Pridané: 25.2.2011

Všetky príspevky na blogu >

© 2019 Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha ***, Terchová.     Tvorba webstránok: Intensic
farmacias de guardia en la linea http://genericpillsrxpharmacy.com