Cyklotrasa Terchová - Žilina

Cyklotrasa Terchová - Žilina dokončená v roku 2022

Nová cyklotrasa, spájajúca Žilinu s Terchovou, bola dokončená v roku 2022. Zaujímavosťou tejto cyklomagistrály je až 17 krásnych drevených premostení.

Cyklotrasa je vhodná pre všetky vekové kategórie, od rodín s deťmi, až po náročných cyklistov. Tí môžu z Terchovej pokračovať po ďalších cyklotrasách, určených predovšetkým pre horské bicykle.

Výškový profil približne kopíruje terén, v ktorom sa cyklotrasa nachádza, bez výrazných výškových zmien. Povrch je prevažne asfaltový, s výnimkou úseku v katastri obce Krasňany, kde vzhľadom k V. stupňu ochrany prírody nebolo možné použiť asfaltový povrch.

Icon PDF Mapa cyklotrasy

Icon GPX GPX prejazd cyklotrasou

Poznámka: Pre skúsených a náročných horských cyklistov je k dispozícii aj alternatívna ťažká cyklotrasa, ktorá je popísaná nižšie na tejto stránke. Ťažká cyklotrasa Žilina - Terchová

Cyklotrasa začína v Žiline a prvý úsek vedie popri Vodnom Diele, s krásnymi výhľadmi na celú Žilinskú kotlinu a pohorie Malá Fatra.

Hlavná cyklotrasa: Terchová - VD Žilina cez Varín, prechádza katastrálnym územím obcí Belá, Lysica, Stráža, Krasňany, Varín. Celková dĺžka trasy je 15 km.

Vedľajšia trasa A: Varin - Teplička nad Váhom, prechádza katastrálnym územím obcí Varín, Gbeľany, Nededza, Teplička nad Váhom. Celková dĺžka trasy je 5,4 km.

Prepojovacia trasa A: slúži na prepojenie hlavnej trasy s vedľajšou trasou A v rámci obce Koňhora. Účelom tejto prepojovacej trasy je, aby sa vzhľadom k plánovanému obchvatu obce Krasňany cyklisti idúci po vedľajšej trase A mohli napojiť na hlavnú trasu.

Icon PDF Cyklotrasa - sprievodná správa

Icon PDF Cyklotrasa - technická správa

Cyklotrasa referencia

Prípravu tohto v slovenských podmienkach ťažkého projektu sme zahájili v roku 2014, s finančnou podporou OOCR Malá Fatra, nadácie KIA a Žilinského samosprávneho kraja. Táto cyklotrasa je jedinečný projekt prepojenia 8 obcí Terchovskej doliny s krajským mestom Žilina.

Pri tom projekte sme boli aktívni od prípravy a návrhu trasovania a rekognoskácie terénu, územného a stavebného povolenia, žiadosti o finančný príspevok z eurofondov až po samotnú realizáciu stavby.

Táto cyklotrasa sa stáva hlavnou osou cyklotrás v regióne Malej Fatry na ktorú sa napája množstvo ďalších horských cyklotrás. Cyklisti tak môžu zažiť jednoduchú cyklisti popri rieke Varínka, ale aj parádnu horskú cyklistiku a to všetko v krásnych horách Malej Fatry ale aj Kysuckej vrchoviny.

 

Od architekta z projektu cyklotrasy:

Cyklotrasu charakterizujú drevené mosty, ktorých architektúra a konštrukcia vychádza z miestnej tradície a lokálnych architektonických prvkov. 9 veľkých mostov je prestrešených v dĺžka 33-55 m. Mosty, ktoré sú na menších potokoch alebo v močarinách majú dĺžku 10-80 m.

Cyklomagistrála prechádza v katastri obce Krasňany V. stupňom ochrany prírody – Krasňanský luh. V tejto časti nám ochrana prírody nepovolila položiť asfaltový koberec, tak v tomto úseku je „mlatová“ cesta ale je tiež vhodná aj na cestné bicykle. Celá rieka Varínka a jej blízke okolie je zaradené do sústavy chránených území NATURA 2000.

Cestou sa môžete občerstviť v reštauráciách, ktoré sú v jednotlivých obciach blízko cyklotrasy, ale aj v 2 kempingoch ktorými cyklotrasa prechádza, respektíve sú v jej tesnej blízkosti.

Fotografie z výstavby cyklotrasy:

Mapa cyklotrasy:

Mapa cyklotrasa Terchová - Žilina

Projekt EU:

EÚ projekt cyklotrasa

Ťažká cyklotrasa Terchová - Žilina

Povrch: Hlina 32%, Šotolina 16%, Asfalt 52%

Celková dĺžka cyklotrasy: 69,3 km    Nastúpané výškové metre: 1645 m    Čas jazdy: cca  5:00-7:00 hod.

Trasa na stiahnutie pre GPS: Link na stiahnutie trasy pre GPS vám pošleme na e-mail. Zadaním emailu súhlasíte so zasielaním nášho štvrťročného spravodaja, z ktorého sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

 
 

Popis trasy:
Trasa pre kondične dobre pripravených cyklistov, alebo celodenný výlet pre hobby jazdcov. Popis je z Terchovej od kostola sv. Cyrila a Metoda. Z Terchovej od kostola sa vydáte po ceste smerom na Žilinu po modrej značke cca 200m, pri LIDL zabočíte vpravo smer Horná Tižina. Na Panskej lúke odbočte pri drevenici vľavo smer Horná Tižina až na hrebeň do Káčerov. Tu vás čaká jeden ostrý stupák. Od Káčerov zjazdujete do osady Skaličanovci na Lutišiach. Tu zabočte vľavo na štátnu cestu a ďalší kopček si môžete užiť po asfalte. V sedle Lutiška zabočte vpravo a pokračujete stále po modrej až do Žiliny. Cestou uvidíte peknú zvonicu. Od Melišov zjazdujete až do Horného Vadičova kde si môžete dať prvú občerstvovačku pri hoteli Hájnica. Z Horného Vadičova pokračujete do Kotrčinej Lúčky po poľnej ceste opäť do kopca. A blíži sa finále a posledný kopec z Kotrčinej Lúčky do Zástrania a už len dojazd po asfalte do Žiliny. V Žiline v časti Budatín si môžete pozrieť hradnú záhradu Budatínskeho hradu. Cyklotrasou po pri Váhu (červená značka) prídete na VD Žilina, pokračuje ďalej okolo vodného diela cez Strečno až do Varína. Na začiatku Varína zabočíte vpravo smer Pod Jedľovinou na zelenú značku. Pokračujete do Kurskej doliny, odtiaľ do Dolnej Tižiny po červenej okolo salaša cez Tižinu ku družstvu, prípadne si môžete skrátiť trasu rovno cez dedinu okolo kostola ku družstvu. Z Dolnej Tižiny po štrkovej ceste pokračujete cez Belú až do Terchovej stále po červenej cyklotrase. Na tomto úseku jazdíte hore dole ako na húpačke stále so stúpaním až do Terchovej. Na záver sa môžete občerstviť na námestí v Terchovej v miestnych reštauráciách, prípadne už v Belej (V Belej by ste ale museli zísť do dediny, zachádzka cca 1,5 km) alebo v hoteli na Brániciach ktorý je na cyklotrase.

Značenie

Modrá – č. 2405
Zelená – č. 5442
Zelená – č. 5472
Červená – č. 002
Červená – č. 038    

pr9

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *