Prvá májová nedeľa už tradične otvorí hlavnú turistickú sezónu na hrade Strečno. Opäť bude bohatá na program, ktorý tentoraz bude zameraný na život plný povinností a radosti jednoduchého človeka žijúceho v podhradí veľkolepých panstiev.

Prvá májová nedeľa už tradične otvorí hlavnú turistickú sezónu na hrade Strečno. Opäť bude bohatá na program, ktorý tentoraz bude zameraný na život plný povinností a radosti jednoduchého človeka žijúceho v podhradí veľkolepých panstiev. „Každý rok sa snažíme slávnostné otvorenie sezóny na hrade Strečno pripraviť atraktívne a zároveň tematicky. Tohoročné otvorenie sa bude niesť v atmosfére stredoveku. Je to analógia na schválený cezhraničný projektom týkajúceho sa výstavby stredovekých domčekov pod hradom Strečno a ktorý svoju prvú aktivitu začne implementovať už prvého mája vo večerných hodinách na hrade", uviedol Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.

Od rána čaká návštevníkov hradu bohatý program. Spoločnosť historických umení Bojník z Bojníc pripravila okrem stredovekej kuchyne , ukážok nelichotivých hygienických návykov poddaných, aj mučiarenské procesy neposlušných obyvateľov podhradia. Tortúru lámaním kostí v kolese a dereš môžu návštevníci nielen vidieť, ale aj zažiť. Naopak relaxovať bude možné pri renesančných talianskych tancoch, šermiarskych súbojoch, pri stretnutí s Matuzaleom Strečna alebo pri Žofii Bosniakovej a jej príbehu ako našla svojho zodpovedného zástupcu, ktorý viedol jej chudobinec. „Manažérske schopnosti a generáciami odovzdané metódy Žofiinho zástupcu v zmysle efektívneho riadenia chudobinca boli podľa dostupných ústnych prameňov tak presvedčivé, že údajne Žofiou Bosniakovou založený chudobinec fungoval až do polovice dvadsiateho storočia, kým nebol zrušený totalitným systémom", upozornila Katarína Repáňová, správkyňa hradu Strečno.

Slávnostné otvorenie hradu Strečno 1. mája 2011 už o 9,00h otvárajú delostreleckými salvami Strečnianski hradní delostrelci a program potrvá až do 18,00h. O 18,00 h bude v Severnom paláci hradu Strečno pripravená prezentácia a vernisáž projektu Stredovekej dediny, ktorá pod strečnianskym hradom onedlho vyrastie. Organizátorom je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *