Náučný chodník Jánošíkovým chotárom

Krásna prechádzka v okolí Terchovej, krásnou prírodou Jánošíkovým chotárom. S históriou kraja vás oboznámia informačné tabule.

Náučný chodník Jánošíkovým chotárom

Ak chcete zažiť výhľady na kopce, ktoré ste už prešli alebo vymeniť rebríky a prechody po skalách za pevnú pôdu pod nohami, pozývame Vás na výlet po náučnom chodníku Jánošíkovým chotárom. Vedie terchovskými osadami a kopanicami a značený je zelenou značkou. Začína i končí v Terchovej pri kostole sv. Cyrila a Metoda. Na okružnej trase dlhej 13,5 km sa z desiatich informačných tabúľ dozviete veľa cenných informácií o Terchovej.

Trasa je vhodná pre peších aj cyklistov, aj pre rodiny s deťmi. Na trase nájdete aj ohniská na opekanie, mobiliár a preliezačky pre deti. Na trase si tak budete môcť oddýchnuť, aj sa zabaviť, prípadne si aj niečo chutné opiecť.

Prvá tabuľa, osadená po pravej strane vstupnej brány do kostola, Vás oboznámi s projektom tohto chodníka. Nad kostolom postupujete mierne vpravo po vrchu Úboč. Cez osadu Kýčera, ktorá je už na Bielom Potoku, sa dostanete na rozcestník Poľany – tabuľa č. 4. Cesta po tento bod je po lúkach, po vychodenom chodníčku. Na Poľanách je kríž s lavičkou, na ktorú, keď sa usadíte, ponúkne sa Vám možno jeden z najkrajších pohľadov na Veľký a Malý Rozsutec a časť hrebeňa Malej Fatry. Na tomto mieste sa natáčalo niekoľko filmov, jedným z nich je aj „Jánošík. Pravdivá história“ (2009), Réžia: Agnieszka Holland, Kasia Adamik. Pokračujte ďalej po zelenej značke k osade Smrekovci. Tu z chodníka prejdite na asfaltovú cestu.

Nasleduje osada Jánošíkovci. Určite viete, že je rodiskom nášho hrdinu Juraja Jánošíka. Jeho rodný dom sa nezachoval, ale na mieste, kde stál, je osadený kamenný podstavec s pamätnou tabuľou, na ktorej je jeho podobizeň. Zostup do Šípkovej trvá necelých 30 min. a tu máte už polovicu chodníka za sebou. Ak by ste sa chceli občerstviť, musíte prejsť po hlavnej ceste ešte asi 10 min. do osady Vyšní Repáňovci. Na križovatke choďte doprava a uvidíte malú krčmičku s terasou. V prípade, že by ste tu chceli Vaše putovanie ukončiť, kľudne môžete, je tu autobusová zastávka do Terchovej. Ak ste sa už občerstvili a chcete pokračovať, nevracajte sa na hlavnú cestu, ale po zelenej choďte ďalej smer osada Šmehýlovci – tabuľa č. 7. Odtiaľ je to opäť prechod cez osady po lúkach až po tabuľu č. 10 – Panská Lúka.

To ste už opäť na hlavnej ceste a do Terchovej máte pred sebou už len 2 km. Cestou sa môžete ešte zastaviť v športovom areáli Festa club. Ako relax na záver možno dobre padne partička v minigolfe.

Prejsť celý chodník trvá cca 6 hodín. Preto si určite nezabudnite zobrať so sebou niečo na „zahryznutie“. S ohľadom na počasie je vhodný na výlet počas celého roku. Trasu križujú aj iné značné turistické chodníky s možnosťou zostupu alebo odbočenia počas výletu. Je ideálnou túrou pre rodiny s deťmi, horských cyklistov či zimných turistov.

Trvanie aktivity: cca 6:00 h

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *