Rozhľadňa Smrekovka - Vychylovka

Nová najvyššia rozhľadňa na Kysuciach - Nová Bystrica, Vychylovka

Vo Vychylovke v Novej Bystrici na vrchole Smrekovka sa týči nová najvyššia rozhľadňa na Kysuciach. Táto rozľadňa rozšírila ponuku atrakcií v regióne, ktorým dlhodobo dominuje neďaleký skanzen Vychylovka s historickou lesnou úvraťovou železnicou.

Výška rozhľadne je 25 mestrov a ponúka panoramatické výhľady na Malú Fatru, Kysucké Beskydy, Oravské Beskydy a pri dobrej viditeľnosti možno vidieť aj Západné Tatry.

Nová rozhľadňa bola postavená prostredníctvom cezhraničného projektu INTERREG a je výsledkom úspešnej spolupráce poľsko-slovenských prihraničných obcí. O rozhľadni porozprával aj nový starosta obce Nová Bystrica Jozef Kuric: 

"Rozhľadňa je postavená z pozinkovanej oceľovej konštrukcie, pričom staticky zabezpečuje celú konštrukciu gravitačná pätka, ktorá je celá zakrytá v zemi. O výstavbu sa postarala spoločnosť SOAR sk, a. s. Len tak pre zaujímavosť, pätka váži okolo 200 ton. Táto rozhľadňa sa stavala zhruba päť mesiacov a bolo to zapríčinené najmä poveternostnými podmienkami. Dostupnosť na tento kopec nám často znemožňoval ťažko prístupný terén, keďže prístup je len po lesnej cestičke."

"Veľmi sa tešíme, že táto rozhľadňa vôbec vznikla. Málokto si uvedomuje, že rozhľadňa je priamo nad skanzenom, takže v rámci ďalších prác a dobudovaní máme ambíciu vytvoriť nový turistický chodník k rozhľadni priamo zo skanzenu, čím rozšírime danú lokalitu o ďalšiu atrakciu a spríjemnenie výletu pre návštevníkov, ktorí chcú ísť do skanzenu. Získajú tak možnosť vidieť región aj takto z výšky," dodáva starosta.

Zdroj: https://www.mojekysuce.sk/turistika/nova-rozhladna-v-novej-bystrici-je-najvyssia-na-kysuciach

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *