Terchovský betlehem

Terchovský betlehemDlhoročnou tradíciou kresťanov na Slovensku je inštalovať v období Vianočných sviatkov v svojich kostoloch alebo príbytkoch betlehem, symbol oslavy narodenia Ježiša Krista.

V roku 1967 známy terchovský ľudový rezbár Štefan Hanuliak v spolupráci s Jozefom Holúbkom (odlievačom figurín) a Štefanom Krištofíkom (mechanikom pohybu) uskutočnil svoj zámer a nainštalovali v Terchovej v tamojšom rímsko–katolíckom kostole sv Cyrila a Metoda pohyblivý betlehem, ktorý pozostával z troch častí. Prvá stará Terchová so svojimi typickými remeslami, ktoré sa tu prevádzali v charakteristickom terchovskom prostredí. Druhá časť, ktorú tvoria skromné jasličky, miesto narodenia Ježiša. Tretia časť zachytáva majestátne prepychové mesto Jeruzalem.

Nástupom času figúrky z plastu autor nahradil peknými vyrezávanými figúrkami s lipového dreva. Po jeho smrti v začatom diele pokračovali jeho synovia Jozef a rezbár Ján, ako hlavný konštruktér pohybových prevodov a František ako elektromechanik. Pri rezbárčine im pomáhal rezbár Ján Hanuliak. Terchovský betlehem je stále živé a vôbec nie dokončené dielo, ktorému svojimi rozmermi 3,5 m do šírky, 2,5 m do výšky a 2 m do hĺbky patrí na Slovensku druhé miesto čo do veľkosti. Každoročne terchovskí rezbári obohacujú betlehem o ďalšie a ďalšie figúrky či objekty.

Ojedinelou myšlienkou bolo i ozvučenie typickou terchovskou muzikou, ktoré zabáva jak tamojších obyvateľov obce, tak i turistov, o ktorých tu nie je núdza, ba naopak, nakoľko obec Terchová je i lyžiarskym strediskom s množstvom vlekov, ktoré každoročne navštevujú nie len naši ale i zahraniční turisti, pre ktorých je vzhliadnuť betlehem unikátnym exotickým i turistickým zážitkom.

Terchovský betlehem sa nachádza v predsieni kostola sv. Cyrila a Metoda.

Betlehem je verejnosti prístupný:
Pondelok-Sobota: 8:00-16:30
Nedeľa: 12:00-18:00

 

Späť na V Terchovej

Viac informácií nájdete na webstránke prevádzkovateľa: https://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/dreveny-betlehem
© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *