Vrátna Dolina

Vrátna dolina je centrum letnej turistickej aj zimnej lyžiarskej sezóny a je jedným z najznámejších turistických stredísk v Malej Fatre. Každoročne ju navštívia tisíce návštevníkov.

Vrátna sa nachádza približne 30 km od Žiliny. Do Vrátnej sa dostanete tak, že v Terchovej odbočíte doprava (pokiaľ idete v smere zo Žiliny.) Krátko na to vás očari majestátny vstup do tejto doliny cez Tiesňavy. Riečka sa tu prediera pomedzi skaly množstvo rokov a tomu zodpovedajú nádherné prírodné útvary po oboch stranách cesty.

Vrátna dolina sa rozdeľuje na dve doliny, Starú a Novú. Hneď za Tiesňavami máte možnosť odbočiť doľava, čim sa dostanete do Novej doliny. Nachádza sa tu obec Štefanová. Odtiaľto vedú turistické trasy na Medziholie, odkiaľ vystúpite až na Malý lebo Veľký Rozsutec. Zo Štefanovej taktiez vedie turistická trasa do Dier (z opačnej strany, ako keby ste išli s Terchovej.) Keď sa budete vracať z novej doliny, môžete sa staviť pozrieť na diviaky, ktoré sú v obore pri hoteli Boboty.

Ak budete za Tiesňavami pokračovať rovno, prídete do Starej doliny. Tá je obľúbeným miestom predovšetkým lyžiarov, ale rovnako atraktívna je aj pre letných turistov. Dolina končí až pri chate Vrátna, kde sa nachádza dolná stanica lanovky, ktorá vás vyvezia až na hrebeň Malej Fatry. Od chaty Vrátna môžete popod lanovku vyjsť na hrebeň aj pešo. Od chaty Vrátna vedie turistická trasa aj k Chate na Grúni, ktorá je pomerne nenáročná a zvládnete ju za 45 minút. Turistické trasy štartujú aj priamo z Tiesňav. Vzhľadom na terén nás nemôže prekvapiť, že všetky začínajú prudkým stúpaním.

Ďalším významným miestom vo Vrátnej, odkiaľ štartuje mnoho turistický trás, je oblasť pod Grúňom - Starý dvor. Odtiaľto sa môžete vybrať smerom na Sokolie alebo Kraviarske. Nájdete tu bufet, reštauráciu a veľké parkovisko. V zime je toto miesto zaplnené lyžiarmi, keďže oblast Paseky na Grúni je asi najobľúbenejším lyžiarskym miestom. Nachdádza sa tu štvorsedačková lanovka a vleky, bufety, požičovňa lyžiarskej výstroje, lyžiarska škola. V lete okrem turistov je toto miesto populárne aj medzi cyklistami, nachádza sa tu BikePark.

Okrem Pasekov sú vo Vrátnej pre lyžiarov k dispozícii ešte dve ďalšie lokality - Poludňový Grúň a Chleb. Okrem zjazdového lyžovania si tu na svoje prídu aj skialpinisti a freerideri. Pre bežkárov tu každoročne OOCR Malá Fatra pripravuje bežkárske trasy. Samozrejmosťou je umelé zasnežovanie, čo je v dnešnej dobe už nevyhnutnosť. Nedávno prešlo rekoštrukciou osvetlenie zjazdoviek, takže si tu môžete užiť parádne večerné lyžovanie. 

Bohatsvo Vrátnej doliny nespočíva len v jej krásnej prírode a širokých možnostiach pre turistov v lete aj v zime, ale aj v jej faune a flóre. Z rastlinstva tu nájdete tu endemitické druhy, ktoré sa nevyskytujú na žiadnom inom území. Z fauny sa tu vyskytujú medvede, vlky, rys ostrovid. Hniezdi tu najmenšia európska sova výr skalný. Popri potokoch sa vyskytuje aj ohrozená vydra riečna.

Vo vrátnej sa každoročne konáva viacero podujatí, najvýznamejšie je Interkritérium Vrátna, čo sú preteky mládeže v zjazdovom lyžovaní a Majstrovstvá Slovenskej Republiky - Cena Malej Fatry.

Pekná túra vo Vrátnej doline je Kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla

V zime sa Vrátna dolina mení na centrum zimného turistického ruchu Vrátna - lyžiarske stredisko

Terchová je vstupnou bránou do Vrátnej doliny. Ubytovanie v Terchovej

Späť na V Terchovej

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *