Oravský hrad

V úzkom údolí Oravy sa na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský podzámok hrdo vypína Oravský hrad. 

História Oravského hradu

Oravský hrad

Prvé písomné doklady o hrade pochádzajú z roku 1267, keď ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balaša a stal sa kráľovským majetkom. V roku 1298 patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu a po jeho smrti sa Orava dostala do rúk mocného magistra Donča. V roku 1333 získal hrad Karol Róbert, ktorého (neskôr aj jeho syna) zastupoval na hrade kremnický komorský gróf Leopold a po ňom množstvo kastelánov. V čase husitských výprav vlastnil hrad Ctibor zo Stiboríc a po ňom ho proti husitom v roku 1433 bránil Mikuláš Balický.

Od roku 1441 bol kastelánom hradu Peter Komorovský, ktorý ho nielen ubránil proti husitom, ale po šikovnej politike a vyjednávaní sa napokon stal aj županom Oravy, čo sa prejavilo aj opravou a opevnením hradu. Po jeho porážke, keď sa pridal na stranu povstalcov, sa hrad stal majetkom panovníka Mateja Korvína, ktorý uskutočnil viacero opatrení pre bezpečnosť hradu a samotného územia Oravy. Počas jeho panstva vznikol vedľa obytnej veže Korvínov palác.

Ďalšie stavebné úpravy sa realizovali počas panovania Jána z Dubovca, ktorý začiatkom 16.storočia dal vybudovať štvorposchodový palác. Fraňo Thurzo získal Oravský zámok v roku 1556 od Václava Sedlnického za 18 338 zlatých už do trvalého vlastníctva a tým sa začal najvýznamnejší stavebný rozmach. Fraňo začas stavať dolnú časť dnešného zámku od pevnostných múrov vyvýšenej plošiny, cez ktorú prechádza cesta tunelom k tretej zámockej bráne, thurzovský sa volá aj dolný palác, pri ktorom postavili aj hradný kostol. Po smrti Juraja Thurzu (1616) od roku 1626, po smrti jeho manželky, sa dedičia Thurzovcov delili o majetok a určovali spomedzi seba správcu.

Nepokojné udalosti 17.storočia neobišli ani Oravský zámok, keď ho v roku 1672 obsadila skupina okolo zemplínskeho zemana Gašpara Pika. Cisár poslal vojsko vedené generálom Sporkom , ktoré Oravský zámok dobylo a povstalcov popravili. Osudným pre Oravský zámok bol rok 1800, keď skoro celý vyhorel. Našťastie hneď pokryli hornú a strednú časť Oravského zámku a práve preto zámok patrí najzachovalejšie na Slovensku. V roku 1868, pod záštitou vtedajšieho komposesora Edmunda Zičiho bolo na podnet lesmajstra Oravského kompossesorátu Wiliama Rowlanda v priestore hradného komplexu založené Múzeum Oravského komposesorátu ako jedno z prvých múzeí na Slovensku. Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968. Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.

Oravský hrad - cenník

Fotogaléria

 

Späť na Hrady, zámky, múzeá

Viac informácií nájdete na webstránke prevádzkovateľa: https://www.oravskemuzeum.sk/expozicie/oravsky-hrad/
© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránok: Intensic
Nájdete nás aj tu: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Môžeme Vám poradiť?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte otázku ohľadom ubytovania, chcete vedieť, či je voľný termín?

Vaše meno: *

Váš e-mail: *

Váš telefón: *

Vaša otázka: *